Brynica (Brinitz)

Brynica ma swoje źródła w poblizu wsi Mysłów, przepływa przez: Koziegłowy, Siewierz, Tąpkowice, Mierzęcice, Miasteczko Śląskie, Świerklaniec, Bobrowniki, Piekary Śląskie, Bytom, Siemianowice Śląskie, Wojkowice, Czeladź, Sosnowiec, Katowice i Mysłowice. Rzeka ma prawie 55 kilometrów długości, jest prawym dopływem Czarnej Przemszy.

Część odcinka jest historyczną granicą między Śląskiem a Zagłębiem. Dawniej była to granica pomiędzy państwem Habsburgów (potem Prusami), a Polską, następnie granica pomiędzy Prusami (później Niemcami), a Rosją; w latach 1918-1922 była to granica niemiecko-polska.

W średniowieczu słynęła z siedlisk bobrów. Brynica była spławna począwszy od Milowic. Powyżej tej wioski żeglarstwo było wzbronione właśnie ze względu na siedliska bobrów. Przed uregulowaniem koryta Brynica często występowała z brzegów podtapiając okolice. W 1923 zatopiła szyb Knoff (Śmiłowski).

Choć w ostatnich latach poprawiła się czystość Brynicy, to dalej jest to w średnim i końcowym biegu ściekiem. Przed II wojna światową ludzie kąpali się w nurcie Brynicy płynącej przez Przełajkę nieopodal Czeladzi. Zachowały się, także zdjęcia przedstawiające ludzi pływających na kajakach po Brynicy w pobliżu Czeladzi.