Ścieżki rowerowe w Siemianowicach

Jako mieszkaniec i aktywny rowerzysta często jeżdżący m.in. po Siemianowicach przedstawiam moją wizję ścieżek rowerowych, które małymi kosztami mogą poprawić komunikację i bezpieczeństwo.

Na dzień dzisiejszy w mieście istnieje jedna ścieżka rowerowa, która ma jakiekolwiek znaczenie. Zaczyna się na w Michałkowicach przy ulicy Oświęcimskiej, prowadzi przez Nowy Świat w stronę Centrum i dalej Alej Spacerową w kierunku Bańgowa.

Propozycję na najprostsze wykorzystanie istniejącej trasy i wydłużenie w najpopularniejszych kierunkach:

  1. Od ul. Oświęcimskiej dalej szlakiem kolejki wąskotorowej w kierunku Maciejkowic. Trasa w kierunku Rezerwatu Żabie Doły i dalej w kierunku Bytomia. W szczególności zablokowanie wjazdu dla samochodów na nasyp kolejki przy ogródkach działkowych, wielokrotnie widziałem samochody skracające sobie drogę w kierunku Maciejkowic.
  2. Przedłużenie istniejącej trasy kończącej się na ulicy Krupanka (Bańgów) w kierunku Przełajki. Przyłączenie do ścieżki rowerowej w Czeladzi, kończącej się przy moście na Brynicy. Możliwości jest wiele, moja propozycja to polna droga zaczynająca się za Szkołą Arkona (ul. Okrzei).
  3. Wykonanie łącznika na skrzyżowaniu ulicy Dworskiej i ulicy Spacerowej w kierunku Pszczelnika. Możliwości jest wiele, moja propozycja to poprowadzenie ścieżki ulica Stara Szosa. Celem jest przyłączenie do ścieżki rowerowej w Czeladzi przebiegającej wzdłuż kolei piaskowej.
  4. Wykonanie ścieżki z Bytkowa (nawet z Michałkowic od ulicy Oświęcimskiej) w kierunku WPKiW. Częściowo można wykorzystać ścieżki rowerowe w lasku Bytkowskim. Dalej wzdłuż ulicy Telewizyjnej.
  5. Wykonanie krótkiego łącznika od ulicy Mysłowickiej na wysokości Koloni Wojewódzkiej do granic miasta. Dla jadących w kierunku stawów Borki, Morawa, Stawiki na Granicy Sosnowca i Katowic. Jest to najniebezpieczniejszy odcinek dla rowerzystów jadących w kierunku Dąbrówki Małej.
  6. Wykonanie ścieżki w wariancie optymistycznym nawet od ulicy Oświęcimskiej w kierunku ulicy Tarnogórskiej dla jadących w kierunku Rogoźnika.

Warianty nie w wielu przypadkach nie są opcjami najkrótszymi, mają prowadzić możliwie mniej uczęszczanymi drogami.


Pokaż Ścieżki rowerowe w Siemianowicach na większej mapie